Na rynku można spotkać wiele marek oferujących czasomierze wyróżniające się swoimi możliwościami technicznymi oraz atrakcyjnym wyglądem. Jednym z przykładów udanego połączenia stylistyki i technologii będą zegarki Rado męskie oraz damskie, oferujące elegancki oraz pełen harmonii design, a także wiele ciekawostek technicznych od wykorzystania ceramiki po wyjątkowo precyzyjnie działające mechanizmy. Żaden zegarek nie zachowa jednak swoich właściwości, jeżeli nie będzie prawidłowo traktowany. Przekonaj się, co ma największe znaczenie.

Co trzeba wiedzieć o eksploatacji zegarków?

Rodzaj czynności, jakie trzeba wykonywać dla zachowania zegarka w odpowiedniej kondycji, jest ściśle uzależniony od jego typu. W przypadku modeli z napędem automatycznym ważne będzie na tyle częste jego noszenie, by uzyskać niezbędną rezerwę naciągu zapewniającą nieprzerwane funkcjonowanie mechanizmu. Alternatywą jest zakupienie specjalnego rotomatu, a więc urządzenia, które dzięki silnikowi elektrycznemu będzie zmieniało jego pozycję, pozwalając na systematyczne naciąganie sprężyny magazynującej konieczną energię. W zegarkach kwarcowych w tym celu wystarczy zadbanie o właściwą częstotliwość wymiany baterii. Zegarki mechaniczne muszą być także okresowo czyszczone, by zachowały swoją dokładność i sprawność. Warto też pamiętać o ich zewnętrznej pielęgnacji oraz niewystawianiu na działanie czynników mogący prowadzić do uszkodzeń np. silnego pola magnetycznego.

Jak wygląda pielęgnacja zegarków?

Przy dbaniu o zegarek nie można zapominać o jego estetyce. Podstawą jest regularne czyszczenie koperty, szkiełka oraz bransolety albo paska. W przypadku elementów stalowych oraz pozłacanych najlepsze okaże się stosowanie miękkiej szmatki, która zbierze zabrudzenia i pozwoli na pozbycie się z powierzchni brzydkich smug. W ten sam sposób można również przecierać szkiełko. Trzeba jednak pamiętać, że na pielęgnowanej powierzchni nie mogą znajdować się żadne ciała stałe, ponieważ może to doprowadzić do powstania zarysowań. Przed tą czynnością warto więc użyć miękkiego i elastycznego pędzelka.