Zegarki to dziś nie tylko niezawodne i precyzyjne urządzenia do odmierzania czasu, ale także nieodłączne elementy kreowania wizerunku noszącej je osoby oraz efektownie prezentujące się ozdoby. Coraz częściej są one również chętnie noszoną biżuterią, a dla entuzjastów sztuki zegarmistrzowskiej pozostają zdumiewającymi osiągnięciami kunsztu projektujących poszczególne modele fachowców. Z uwagi na fakt, że zegarki stały się udanym połączeniem przedmiotu ściśle użytkowego z walorami dekoracyjnymi, wiele osób decyduje się na kupienie ich jako prezentu dla bliskiej osoby. Wyspecjalizowani sprzedawcy zajmujący się również serwisem zegarków – w Warszawie będzie to firma W. Zaleski – zapewniają klientom nie tylko szeroki wybór modeli od czołowych producentów, ale również służą radą przy wyborze. Przekonajmy się, co będzie w takich sytuacjach najważniejsze.

Zegarek dla entuzjasty

Osoby zainteresowane sztuką zegarmistrzowską czy po prostu techniką na ogół zwrócą uwagę na rodzaj zastosowanego w zegarku tzw. werku, czyli mechanizmu oraz oferowane przez niego funkcje. Trafionym rozwiązaniem będzie więc zwykle zdecydowanie się na zegarek automatyczny, który dodatkowo poza wskazywaniem godziny będzie też wyposażony w inne możliwości – pokazywanie daty, fazy księżyca czy obsługę innych stref czasowych. Ważne mogą się okazać opcje związane z pomiarem czasu specyficznym dla konkretnych aktywności czy uprawianych sportów – np. nurkowaniem. Warto też pamiętać, że każdy producent ma modele, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem za sprawą ciekawych rozwiązań technicznych czy bogatej historii.

Zegarek dla osoby ceniącej design

Wiele modeli zegarków stało się już prawdziwymi ikonami sztuki użytkowej. Kupując czasomierz, który jednocześnie ma być efektowną ozdobą, warto więc zwracać uwagę na takie kwestie jak rozmiar i kształt koperty, barwę i geometrię tarczy, wygląd wskazówek oraz znajdujących się na niej oznaczeń tzw. indeksów pokazujących poszczególne godziny. Warto też mieć na uwadze odpowiedni rodzaj bransolety, która może być zrobiona m.in. ze stali szlachetnej, skóry naturalnej czy nowoczesnego tworzywa lub specjalnej tkaniny.