Luksusowe zegarki kojarzą się przede wszystkim ze Szwajcarią, jednak jeden z najstarszych, a zarazem cieszących się największym uznaniem wśród znawców wytwórców czasomierzy ma korzenie sięgające Francji. Chodzi tu o założoną w 1775 roku w Paryżu manufakturę Montres Breguet słynącą z wytwarzania niepowtarzalnych zegarków Breguet. Przez lata z jej wyrobów korzystały kolejne osoby sprawujące władzę, poczynając od królowej Marii Antoniny po prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, wielcy naukowcy i artyści jak Artur Rubinstein czy Lew Tołstoj, a także przedstawiciele świata biznesu. Przekonajmy się, jak wyglądała historia marki i jej największe osiągnięcia.

Jak powstała manufaktura Montres Breguet?

Założycielem manufaktury Montres Breguet był Abraham-Louis Breguet pochodzący z rodziny o tradycjach zegarmistrzowskich. Po praktykach odbywanych w Paryżu otworzył on własną pracownię w Quai de l’Horloge. Jego osiągnięciem było stworzenie mechanizmu Perpétuelle, tj. mechanizmu z automatycznym naciągiem. Zasada jego działania polegająca na wykorzystaniu masy wykonującej ruch oscylacyjny reagującej na ruchy użytkownika i nakręcającej sprężynę jest stosowana do dziś w różnych formach. Po jego śmierci manufaktura przechodziła w ręce jego potomków. W 1976 roku firma przeniosła się do Szwajcarii.

Jakie są największe dokonania w historii manufaktury Montres Breguet?

W manufakturze Montres Breguet powstało wiele rozwiązań, które zmieniały konstrukcję zegarków. Wiele z nich było dziełem twórcy Abrahama-Louisa Bregueta, który opracował m.in. system gongów zastępujących dzwonki w zegarkach z repetierem, system Parachute niwelujący wpływ wstrząsów na działanie zegarka dzięki osadzeniu końców osi balansu na łożyskach mocowanych sprężyście, a także wynalazł tzw. włos berquetowski oraz opatentował tourbillon, tj. system niwelujący wpływ grawitacji na działanie mechanizmu balansu, a tym samym precyzję działania czasomierza.